Dlaczego warto wyeliminować parafinę z produktów do twarzy?
Parafina jest w większości produktów dostępnych na rynku, dlaczego warto a nawet trzeba unikać jej w produktach do twarzy? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie i dać wam cenne wskazówki
Parafina,składnik dość kontrowersyjny jedni kochają a inni nie nawidzą. Bez względu na to po której jesteś stronie przedstawię kilka faktów,które być może wiele zmienią.
CZYM JEST PARAFINA?
Parafina jest produktem ubocznym,odpadem który powstaje w procesie oczyszczania ropy naftowej tzw. destylacji.
W kosmetyce jest stosowana bardzo często, ponieważ jest tania i można nią wypełnić cały produkt niskim kosztem, czyli to tzw.wypełniacz.
JAKIE MA WŁAŚCIWOŚCI I DZIAŁANIE
Na skórze tworzy powłokę,która wygładza, wchodzi w wszystkie zagłębienia
i nierówności skóry. Działa tylko na powierzchni skóry, nie wchłania się w głębsze warstwy ponieważ jej cząsteczki są zbyt duże.
Parafina w produktach kosmetycznych nadaje im odpowiednią i pożądaną kremową konsystencje.Daje na skórze efekt gładkości.
Właściwości odżywczych i pielęgnacyjnych tak na prawdę nie ma żadnych. Jednak sprawdza w kremach do rąk,produktach kosmetycznych na sezon zimowy, oraz dla osób z AZS ponieważ powlekając skórę tworzy barierę ochronną nie przepuszczając innych substancji, jest to bardzo przydatne jeśli mamy częsty kontakt z detergentami do rąk.
ZALETY PARAFINY
- zmiękcza skórę
- jest stabilna czyli nie zmienia swoich właściwości np.podczas kontaktu z wysoką temperaturą
- dobrze sprawdza się przy skórze suchej i atopowej
- dobrze tolerowana w pielęgnacji włosów
WADY PARAFINY
- nie nawilża,działa tylko powierzchownie "oblepiając skórę"
- daje natychmiastowy lecz krótkotrwały i niewartościowy efekt wygładzenia skóry
- nie rozpuszcza się w wodzie,ciężko ją zmyć z powierzchni twarzy
- jej pozyskiwanie jest związane w dużej mierze z zanieczyszczaniem środowiska zwłaszcza mórz i oceanów
- do powłoki z parafiny przyczepiają się zanieczyszczenia (brud,pył,kurz,) co sprzyja powstawaniu zaskórników,
- nie zawiera żadnych składników odżywczych
- wnika w wszystkie nierówności i zagłębienia skóry w tym także pory,powodując ich blokowanie a co za tym idzie powstają zaskórniki
- osoby z cerą mieszaną,tłustą,trądzikową i skłonną do wyprysków bezwzględnie powinny jej unikać aby nie pogorszyć stanu skóry
- blokuje wnikanie korzystnych substancji w głębsze warstwy skóry
- przyspiesza proces starzenia się
- przy długotrwałym stosowaniu powoduje przesuszenie skóry
- jest częstą przyczyną trądziku i pogorszenia się stanu skóry twarzy
- powoduje rozszerzanie się porów
" EWG (Environmental Working Group) znakuje ją jako 7 (wysoki stopień ryzyka) w skali składników niebezpiecznych dla zdrowia, opisując ją jako prawdopodobny karcynogen."
nie da się rozpuścić jej w wodzie, ani alkoholu, nie reaguje też na działanie kwasów i zasad. Parafinę da się natomiast rozpuścić w rozpuszczalnikach organicznych takich jak terpentyna, benzen czy eter. (www.ekologia.pl)
CZYM ZASTĄPIĆ PARAFINĘ?
Najlepiej olejami roślinnymi,które mają szerokie możliwości pielęgnacyjne, działają na skórę i widocznie poprawiają jej kondycję. Jedynym ich minusem jest to,że nie są tak stabilne i produkty zawierające je w składzie mogą się rozwarstwiać.Ponadto jako,że są naturalne mogą uczulać osoby,które mają skłonności do alergii.Więc przed zastosowaniem warto się upewnić czy nie jesteście uczulone na jakiś olej.
Parafina i jej pochodne w kosmetykach występują pod nazwami:
Mineral Oil, Paraffin, Paraffinum Liquidum,Isoparaffin,Synthetic Wax,Vaseline,Isohexadecane,Petrolatum,Ceresin,Isododecane,Isobutane,Cera Microcristallina,Ozokerite,Pertoleum Jelly,
PODSUMOWANIE
Parafina w mojej ocenie jest produktem zbędnym,zwłaszcza w podkładach,ponieważ przyczynia się do rozszerzania porów,więc jeśli do tej pory ich nie miałaś a masz podkład z parafiną to w niedługim czasie możesz się ich nabawić. Jest bezużyteczna ale też nieszkodliwa dla wszystkich.
Ja jej unikam w produktach do twarzy ponieważ mam skórę mieszaną i mi nie służy,
a nawet pogarsza mi stan skóry. Długo o tym nie wiedziałam,zmieniałam pielęgnację jednak problem nadal był.Nie świadoma kupowałam kolejne produkty,które nie pomagały.Dopiero po uświadomieniu sobie problemu i jej eliminacji moja skóra wygląda tak jak bym tego chciała i nie ma z nią żadnych problemów, no może oprócz kilku zmarszczek😊😁
Mam nadzieję,że choć trochę przybliżyłam wam temat parafiny i informacje tutaj zebrane pomogą wam podjąć decyzję o jej wyeliminowaniu
Pozdrawiam
❤❤❤
lawendowa M
Ja parafiny nie toleruję już od dawna. Ciągle mnie zapychały kosmetyki, ktore miały ją w skłądzie :(
OdpowiedzUsuńniestety tak już to działa, dlatego warto się jej pozbyć aby nie było problemu. Dobrze,że ją wyeliminowałaś i to z korzyścią dla twojej skóry :)
Usuńmnie parafina bardzo zatyka pory i szybko muszę z niej rezygnować żeby nie wysypało mi niczego na buzi.
OdpowiedzUsuńsłusznie że z niej zrezygnowałaś skoro szkodzi twojej skórze.Ja również ją wyeliminowałam bo jest zbędna i można kupić dobre produkty bez parafiny w składzie.
UsuńSuper wpis, wiele cennych informacji, chętnie poczytam więcej :)
OdpowiedzUsuńBardzo się się cieszę,że wpis Ci się spodobał i mam nadzieję że jest przydatny :)
Usuńwydaje mi się, że większość z nas źle reaguje na kosmetyki z parafiną. ona raczej mocno zapycha i nie znam osób, które nie miałyby z tą kwestią problemu
OdpowiedzUsuńniestety taka psotnica z tej parafiny,że więcej z niej złego niż dobrego
Usuńjednak wiele osób w naszym otoczeniu ma cerę mieszaną więc lubi się ona zapychać kiedy używamy takich ciężkich produktów na parafinie... nie ma się co dziwić, że potem cera cierpi
OdpowiedzUsuńdokładnie tak, parafina potrafi zaszkodzić
UsuńWiedziałam, że parafina jest szkodliwa, ale aż tylu informacji nie znałam. Dzięki za dobrą wiedzę. :)
OdpowiedzUsuńcieszę się,że mogłam pomóc;)
UsuńCześć! Jestem mieszkanką Szczawnicy i często czytam twój blog. Osobiście nie jestem fanką parafiny, a to głównie dlatego, że powoduje rozszerzanie się porów, a ja mam z tym duży problem. Dlatego też rzadko używam darmowych próbek z drogerii lub dodatkowych środków myjących i pielęgnujących, które możemy niekiedy znaleźć podczas noclegu w hotelach. Boje się, że podrażnią moją skórę lub uczulą mnie.
OdpowiedzUsuń